Pectus

Koncerty gwiazd

Pectus

 

PECTUS powstał wiosną 2005 w Rzeszowie.

Zespół jest finalistą 44 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej "Debiuty" Opole 2007, zdobywcą Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Piosenki "Carpathia Festival" Rzeszów 2006.

W styczniu 2007 zespół wydaje promocyjny mini-album, na którym znalazło się pięć autorskich utworów. W nagraniu materiału pomagali Wojtek Horny (O.N.A. Chylińska), Zbyszek Jakubek (Walk Away,R.Rynkowski).

Kolejne nagrania zespołu powstają przy współpracy z producentem Tomkiem Bonarowskim. Jako jeden z pierwszych utworów wyprodukowany został m.in. "To, co chciałbym Ci dać", który stał się ogromnym przebojem w 2008 roku. W sierpniu 2008 Pectus zdobywa SŁOWIKA PUBLICZNOŚCI podczas Sopot Festival. Od tego momentu kariera zespołu nabiera tempa. Piosenka "To, co chciałbym, Ci dać" staje się jednym z najczęściej granych utworów w polskich stacjach radiowych. Rusza praca nad debiutanckim albumem, który ukazuje się 27 lutego 2009 roku. Album zawiera 11 utworów. Wszystkie kompozycje i teksty są autorstwa Tomka Szczepanika. Producentem płyty jest Jasiek Kidawa współpracujący wcześniej z Wilkami, Feel, Małgorzatą Ostrowską i wieloma innymi artystami. Debiutancki album „PECTUS” jest dopracowany pod względem brzmieniowym i kompozytorskim. To porcja gitarowej muzyki, w której nie brakuje melodii, a charakterystyczny wokal Tomka uzupełnia to we wspaniały sposób. Praca nad płytą trwała długo, gdyż zespół walczył o każdy dźwięk i artystyczną tożsamość. Miała powstać płyta "pectusowa" i taka jest.Kolejny singiel „Jeden moment” ugruntowuje pozycję zespołu i rozwiewa wszelkie wątpliwości, co do przyszłości zespołu PECTUS. Piosenka przez wiele miesięcy króluje na wszelkich listach przebojów i zajmuje pierwsze miejsce wśród polskich przebojów najczęściej prezentowanych w radio. Na koncert zespołu PECTUS przychodzą tłumy. Zespół nie spoczywa jednak na laurach i pracuje jescze ciężej niż do tej pory.

Rok 2009 okazał się dla zespołu bardzo szczęśliwy. Podczas 46. Sopot Festival 2009, zespół Pectus odebrał Złotą Płytę za debiutancki album, który od dnia premiery sprzedał się w ponad 15 tysiącach egzemplarzy. W czerwcu tego roku podczas Opolskiego Festiwalu w konkursie PREMIER Pectus za piosenkę "Życie na dystans" otrzymał Brązową Premierę. Opolski Festiwal przyniósł również Superjedynkę w kategorii Debiut Roku. Koniec roku, to udział Tomka Szczepanika w projekcie "Kalendarz Dżentelmeni 2010", gdzie zaśpiewał w duecie z Andrzejem Grabowskima, a akcja charytatywna nazywa się "Stop bosym stopom" i ma na celu zakup butów dla biednych dzieci.
Rok 2010 obfituje w koncerty, jednocześnie zespół w swoim rzeszowskim studio pracuje nad drugim albumem. W pierwszy weekend majowy Pectus poraz pierwszy leci do USA, gdzie w Chicago w Copernicus Center występuje dla licznie przybyłej Polonii.

Maj 2010, to dla Polski fala powodzi i tragedia ludzka, która się z tym wiąże. Zespół nie pozostaje obojętny na problem ludzi, którzy stracili swój dobytek, bierze udział w licznych akcjach i koncertach charytatywnych, m.in. "Artyści dla Sandomierza", wspieramy takżeFundację Anny Dymnej, występując na Fesiwalu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie w czerwcu 2010 roku. Oprócz medialnych akcji, występuje także z charytatywnym koncertem w miejscowości Tuchów, gdzie całe wioski były pod wodą.

"OCEANY", piosenka, który otworzyła drugi album pt. "Stos Praw", królowała przez wiele miesięcy na listach przebojów wszystkich rozgłośni w kraju. Premiera płyty miała miejsce 24 września 2010.
Zespół znany jest z udziału w licznych akcjach charytatywnych

Tomasz Szczepanik i jego trzej bracia: Mateusz, Marek oraz Maciej tworzą od października 2011 nowy skład Zespołu Pectus.

Absolwenci Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Nigdy wcześniej nie grali wspólnie, jednak kiedy stanęli na jednej scenie moc, z którą wykonują największe przeboje PECTUS oraz nowe kompozycje, jest ogromna. Bardzo dobre recenzje koncertów dodają im jeszcze więcej motywacji.
Dorobek muzyczny istniejącego od roku 2005 zespołu PECTUS cieszy się wciąż ogromną popularnością. Świadczą o tym zarówno nagrody muzyczne:

- Opolskie Debiuty 2007 (Pectus znalazł się w finałowej dziesiątce, wyłoniony z ponad 600 wykonawców)
- Słowik Publiczności na Sopot Festivalu 2008 za piosenkę „To co chciałbym Ci dać”, 2008 r.
- "Hit Generator" wygrana z piosenką "Jeden Moment" 2009 r.
- Superjedynka za Debiut Roku na opolskim festiwalu w 2009 roku,
- Brązowa Premiera 2009 za piosenkę "Życie na dystans"
- Złota Płyta za debiutancki album "Pectus", 2009 r
- Złota Płyta za Album "Siła Braci" 2013
- 2 Superjedynki podczas Fesiwalu w Opolu w 2013 roku.
- Złota Płyta za album "Kobiety" 2016

Wydane albumy:
2009 "PECTUS", QL MUSIC
2010 "STOS PRAW", QL MUSIC,
2013 "SIŁA BRACI", SONY MUSIC Polska
2015 "Kobiety", GRASH MUSIC

W nowym składzie ukazał się w maju 2012 utwór „Dla Ciebie” (muz./sł. Tomasz Szczepanik).

We wrześniu 2012 roku do rozgłośni radiowych trafiła kolejna piosenka pt.: „Barcelona” (muz./sł. Tomasz Szczepanik)

5 lutego 2013 roku ukazuje się albumu PECTUS pt. "Siła Braci". Wkrótce osiąga status "Złotej Płyty"
13 listopada 2015 ukazuje się jubileuszowy album pt. "KOBIETY". Na płycie znajduje 10 duetów z Artystkami polskiej sceny muzycznej. Gościnnie zaśpiewały:

Kayah
Maryla Rodowicz
Urszula Dudziak
Patrycja Markowska
Irena Santor
Monika Kuszyńska
Urszula
Anna Wyszkoni
Grażyna Łobaszewska
Basia Trzetrzelewska

Ile kobiet, tyle historii… i jak to wszystko opowiedzieć? Zespół Pectus znalazł sposób na swojej jubileuszowej – to już 10 lat na scenie! – płycie zatytułowanej po prostu „Kobiety”. Zaprosił do współpracy najwybitniejsze polskie wokalistki, przedstawicielki różnych pokoleń i wielu nurtów muzycznych, by w duetach z Tomaszem Szczepanikiem, liderem formacji, wyśpiewały pochwałę żeńskiego pierwiastka ludzkiej natury i jednocześnie dały świadectwo naszym trudnym czasom.

- Album jubileuszowy musiał być w jakiś sposób wyjątkowy – przyznaje Szczepanik, dla którego „Kobiety” mają również wymiar bardzo osobisty. - Ogromną rolę w naszym życiu odegrała mama, można powiedzieć, że nas wychowała. Tata był często w delegacji, więc mama podejmowała wszystkie strategiczne decyzje związane z naszą rodziną, nie narzucając nam przy tym swojej woli. Kobieta i czterech chłopców pod jednym dachem – to automatycznie oznaczało, że musieliśmy się uczyć wszystkich domowych czynności, więc gotowanie czy prasowanie nie jest dla nas problemem. Co jednak najważniejsze, od mamy nauczyliśmy się czuć. W jakimś stopniu przejęliśmy od niej kobiecą wrażliwość.

Filmy

Kliknij miniaturkę, aby przejść do filmu video

Róż i dusz
Nowy Jork, jazz i styl
Sprawa picia